Housle plné vody - popis projektu

03.01.2012 23:43

Léčebný a odpočinkový přírodní vodní areál u pramene Panny Marie v Houslích

Cílem podaného projektu bude vytvořit v Lysolajích přírodní vodní areál s prvky chůze naboso pro odpočinek a zdravý životní styl místních obyvatel všech věkových kategorií

Vodní areál v Lysolajích

Kneippova metoda - Cesta naboso

Charakteristika místa a okolí

Chráněná přírodní rezervace Housle na západní části uzavírá lysolajské údolí na úrovni náhorní planiny se zemědělskými pozemky a lesíky. Pramen lysolajského potoka vyvěrá v Houslích u kapličky ve výšce 262 m nad mořem. Pramen Panny Marie a zázračná studánka v Houslích jsou oblíbeným výletním a odpočinkovým místem v Lysolajích. Zalesněné hluboké údolí s tekoucí vodou je oázou v letních vedrech a pověst léčebných účinků místní vody má dlouhou tradici. Projekt na tuto tradici navazuje a podporuje zdravý životní styl místních obyvatel. 

Přírodní vodní léčebný areál „Housle plné vody“ v prostředí současného potoka pod místní studánkou s využitím poznatků Kneippovy léčebné metody vytvoří podmínky pro zdravý rozvoj a otužování dětí i dospělých. První zastávka na naučné stezce představuje návrat k přirozené chůzi a přírodě v městských podmínkách. Chůze naboso studenou vodou po kamenech, po různých přírodních materiálech, písku, štěrku, hrubších oblázcích, kůře, šiškách napomáhá krevnímu oběhu, podporuje imunitu a zdravý vývoj nohou, chůze po nerovném povrchu podporuje správné držení těla a srdeční činnost. Kneippova kůra je vhodná při bolestech hlavy, neurovegetativní dystonii, syndromu chladných nohou, u počínajících varixů či pro uvolnění kotníků a kloubů nohou.

Nedaleko plánovaného vodního areálu se nachází také nově vybudované petangové hřiště s pingpongovými stoly a cvičebními prvky pro seniory pro další pohybové aktivity.

Přírodní vodní léčebný areál a prvky pro chůzi naboso z přírodních materiálů

Areál bude umístěn v okolí potoka pod pramenem, jeho celková délka bude cca 100 metrů, šířka cca 30 metrů a bude zahrnovat následující prvky.

1x dřevěný můstek přes potok

1x přehrazení potoka – vytvoření nádrže se zábradlím pro chůzi vodou 4m x 2m

1x upravené koryto potoka se zábradlím pro chůzi mělkou vodou cca 50metrů

2x vstup do vody

1x bahenní prvek

1x balanční prvek

5x pásmo ohraničené kmeny  vyplněné vrstvou přírodních materiálů

1x místo pro umytí nohou

1x místo pro odložení obuvi

odpočinkové lavičky, odpadkové koše

1x Informační tabule Voda = život - Vodní detektivové

1x Informační tabule Housle plné vody v Lysolajích  - Kneippova léčebná metoda

Popis vodního areálu a stezky naboso

Pruh stezky pro chůzi naboso povede podél současné vydlážděné cesty, bude 1 m široký a bude se skládat z přibližně až 5 m dlouhých polí rozdílných materiálů. Jednoduché ohrazení bude provedeno z kulatých kmenů zabudovaných pevně do země, přírodní materiál (štěrk, písek, šišky, kůra, štěpka a pod) bude navršený ve vrstvě několika centimetrů na vodu propustný tmavý podkladový materiál - zahradní textilii, aby bylo možné vrchní vrstvu měnit a doplňovat a aby pole neprorůstaly plevelem.

Vodní nádrž bude široká cca 2 metry dlouhá 4 metry, hloubka vody v nádrži bude maximálně 60 cm, tedy nad kolena dospělého. Uprostřed nádrže bude instalováno bezpečnostní dřevěné zábradlí. Dno bude zpevněné a vysypané vrstvou kamenného štěrku. Do nádrže povedou dva vstupy s kamennými nebo dřevěnými schody. Bahenní prvek bude opatřen bezpečnostním zábradlím a možností projít vodní lázní. Potok pro chůzi mělkou vodou bude opatřen také zábradlím, dno upravené a vysypané kamenným materiálem různé gramáže. Z potoka bude možné vstoupit na stezku naboso a balanční prvky, kmeny, kameny a jiné přírodní materiály. Návštěvníci si budou moci odložit obuv na místě laviček a očistit nohy pod tekoucí vodou na upraveném místě.

Zdravotní výhody

Tento areál bude sloužit zejména obyvatelům Lysolají jako prostor, kde mohou chůzi naboso vodou využít jako volnou přírodní léčebnou metodu. Výhodou oblasti je přítok kvalitní vody, jejíž nezávadnost je každoročně testována.

Sebastian Kneipp a jeho léčebné metody

* 17.květen 1821 in Stephansried / Bayern † 17.červen 1897 in Wörishofen / Bayern
Farář z Wörishofenu jako přírodní léčitel se zabýval vodoléčebnými lázněmi a propracoval metodologii studenovodního lázeňství spojené s mírným a přirozeným pohybem. Ve svém učení navazoval na Vincence Preisnice (1790 - 1851), selského sedláka a přírodního léčitele z let. Kneippova životní filozofie a léčebná technika se dnes stala populární. Inspirované olympionismem, pořádají se tzv. Kneippiády, kde se hromadně aplikují Kneippovy principy ozdravně - životního stylu.

Léčebné metody chůze naboso vodou a po přírodních materiálech jsou hojně využívány v lázeňství a také při budování přírodních hřišť a areálů. Více informací o projektech podobného zaměření najdete na webu https://www.barfusspark.info/. V České republice je tento projekt například v Terezčině údolí nebo se touto metodou zabývají lázně Lipová.